EMMK logo Eesti Motomatkajate Klubi - Estonian Touring MC Mootorratta pilt
  alumine logo osa
Klubi KlubiUudised UudisedMotomatkamine MotomatkamineKontakt Kontakt
motosygis (11).JPG
Motomatkamine
Esileht Esileht
Uudised Uudised
Klubi Klubi
Motomatkamine Motomatkamine
- - - - - - -
MotoSügis MotoSügis
- - - - - - -
Talvekas Talvekas
MotoSurvival MotoSurvival
Esileht arrow Motomatkamine arrow Matkamisest ja varustusest arrow Millise rattaga kuhu minna?
Millise rattaga kuhu minna?
Sõltuvalt reisile mineja soovist ning rahalistest võimalustest on võimalik mootorrattaga matkata väga erineval moel. Näiteks üheks äärmuseks on nn tsiviliseeritud matkamine, kus kaasa võetakse  minimaalselt varustust, piisavalt raha, ööbitakse vaid hotellides-motellides ning süüakse vaid restoranides, kohvikutes.

Vastandstiiliks oleks siis matkaja, kel on rattale pakitud nii telgis ööbimiseks vajalik varustus kui kogu reisiks vajalik toiduvaru.
Tänapäeval ei ole matkapiirkonnad kuidagimoodi piiratud, sõita võib peaaegu igale poole, kuhu hing ihaldab, ning piirid seab selle osas peamiselt rahakott ning vaba aja olemasolu.

Üks olulisi tegureid motomatkamise juures on veel see, kas matk võetakse ette üksi või koos kaasreisijaga.
Koos kaaslasega reisides tuleb arvestada, et ratta peal on vähem ruumi, kuid ära tuleb mahutada kahe inimese varustus. Kogu reisivarustuse pakkimisele tuleb sellisel juhul pöörata veelgi enam tähelepanu. Lisaks tuleks arvestada, et kahekesi
matkates tõuseb ratta kaal koos reisijate ja kogu varustusega tihtipeale vägagi suureks.

Planeerides eelseisvat motomatka, tuleb eelnevalt endale selgeks teha, millisele matkale tahetakse minna.
Kas eesmärgiks on meeldiv rahulik puhkus tsiviliseeritud keskkonnas või näiteks eksootika otsimine metsikutes ja mahajäänud paikades.
Ning jällegi sõltuvalt võimalustest tuleb valida kas planeeritavaks reisiks sobiv ratas või rattale sobiv reis, sest ühte tüüpi rattaga kõikjale ei pääse (ei ole mõtet trügida).

Näiteks ei ole mõtet minna suure, võimsa ja raske mootorrattaga reisile piirkonda, kus praktiliselt puuduvad asfaltteed, mille tulemusena võib meeldivast puhkusest saada mõttetu piinlemine ja füüsiline rassimine. Samuti ei ole kuigi mõistlik ette võtta pikka retke Lääne-Euroopa kiirteedele metsa- ja maastikusõiduks mõeldud kerge sportliku endurorattaga.
Seega tuleb matka planeerides hoolikalt uurida, milline on teede olukord paikades, kuskohast matka marsruut läbi viib.
Kui on plaan sõita vaid asfaltteedel ning nendelt mitte kõrvale pöörata, siis on sobivad enim matkarattad. Kui aga plaanitav marsruut sisaldab ka kruusa- või koguni metsateid, siis on mõistlik valida sõiduvahendiks selline ratas, mis ei jää nendel radadel hätta.

Kütusepaagi suurusest sõltuvad tankimisvahemaad. Kui soovitakse minna asustamata paiku avastama, tuleb arvestada, et bensiinijaamade vahemaad on suured ning sellisteks retkedeks oleks mõistlik suurema paagiga mootorratas.
Euroopas reisides võiks soovitavalt ratta läbisõit ühe paagitäiega olla üle 200 km, et matka vältel ei kujuneks eesmärgiks vaid järgmise bensiinijaama otsimine.

 
< Eelmine   Järgmine >