EMMK logo Eesti Motomatkajate Klubi - Estonian Touring MC Mootorratta pilt
  alumine logo osa
Klubi KlubiUudised UudisedMotomatkamine MotomatkamineKontakt Kontakt
motosygis (6).JPG
Motomatkamine
Esileht Esileht
Uudised Uudised
Klubi Klubi
Motomatkamine Motomatkamine
- - - - - - -
MotoSügis MotoSügis
- - - - - - -
Talvekas Talvekas
MotoSurvival MotoSurvival
Kevadine pühapäev aastal 2006

Ehk lugu sellest, kuidas Urmas tõi päevavalgele 27 motomatkaaruannet aastatest 1962-1979.

 

Motomatkaaruannetest

Kord ühel 2006 aasta märtsikuisel iganädalasel  klubiõhtul kerkis üles küsimus ENSV aegsete motomatkaaruannete saatusest.
Klubikaaslane Mart palus mul asja uurida. Olin ju asja juures juba aastal 1980. Puutusin omal ajal kokku nii mõnegi Turismi- ja Ekskursiooninõukogu pealikuga. Oma kanaleid pidi jõudsin välja mõni aasta tagsi (2003) meie hulgast lahkunud auto-motomatkapealiku Kalev Kaseoja abikaasani. Proua Salme Kaseoja oli andnud tema valdusesse jäänud auto-motomatkaaruanded edasi omaaegsele tuntud motomatkajale Ülo Kolgale.

Leppisin veel samal päeval kokku kohtumise hr. Kolgaga. Kokkusaamisel selgus, et aruanded asuvad väga eksootilises kohas, nimelt Psühho-neuroloogiahaigla ehk “Seewaldi” katlamajas. Praegu töötab hr. Kolga just nimelt seal. Sõitsime kohale ning umbes paarisaja auto-motomatkaaruande seast tuli välja 27 puhtalt motomatkamist puudutavat materjali. Ajaliselt hõlmavad need aastaid 1962–1979.

Olin teadlik, et ka “Automis” tehti auto-motomatku. Uskumatu küll, aga neid mõtteid mõlgutades jooksis “Automi” omaaegne juht hr. Valdur Tamming Liivalaia tänaval mulle otse sülle. Sain teada, et “Automis” matkaaruandeid ei olnud.
Hr. Tamming soovitas mul ühendust võtta aga omaaegse matkategelase Kaljo Johannesega, kes on kokku pannud prožüüri “Eesti matkamise kronoloogia”. Hr. K. Johannese arhiivist õnnestus leida mitu kausta ENSV aegsete motomatkatehnika võistluste tulemusi ja reglemente. Selgus ka, et hulgaliselt kõikide matkaliikide matkaaruandeid anti üle Teaduste Akadeemia raamatukogule.

Oma kollektsioonist lisasin nendele ülalnimetatud aruannetele ja materjalidele veel kolm reisidest, kus olin ka ise osalenud (1980–1987) ning artikleid oma kogust.

Olles tasapisi kogunud kõiki materjale, mis puudutavad eestlaste matkamist mootorratastel, õnnestus mul 1995 aastal tänu inimestele klubist Unic-Moto leida ka Eesti esimene motomatkaaruanne. Selleks on ajakirjas “Auto” 1936 aastal avaldatud artikkel eestlaste võidukast osalemisest samal aastal korraldatud Olümpia Mootorrataste Tähesõidust Berliini. Mootrorispordiajaloolase ja ajakirjaniku Aare Arula sõnul on see senini eestlaste saavutatud mootorrattavõitudest suurim. Eesti 14 liikmeline motoesindus saavutas 10 riigi konkurentsis ülekaaluka esikoha.

Urmas Kauniste, EMMK
Märts 2006